Klub Nadaných Dětí na Salmovce

Pokusy v kuchyni - 20. 2. 2015

Na schůzce KND jsme opět zařadili pokusy v kuchyni. To, co si kluci můžou zkusit sami, to je evidentně baví nejvíc.

Využili jsme volně dostupné "chemikálie", jako je ocet, jedlá soda, pepř, sůl a potravinářské barvivo. K pokusům jsme potřebovali jednorázové rukavice, gumičky, balónky, špejle, svíčky, sirky, špejle, skleničky, talířky a mikrovlnou troubu.

Vyzkoušeli jsme tyto pokusy:

1. Do jednorázové rukavice jsme nasypali půl lžičky sody a rukavici jsme gumičkou upevnili na skleničku s octem. Z rukavice jsme vysypali sodu do octa a sledovali jsme "nafukování" rukavice oxidem uhličitým, který se při reakci uvolňuje.

2. Do balónku jsme dali trochu vody a zadělali ho gumičkou. Balónek jsme dali do mikrovlnky a pustili jsme ji. Voda v balónku začala vřít a vodní pára nafoukla balónek, který po otevření mikrovlnky při ochlazení opět splasknul.

3. Na talířku jsme smíchali pepř a sůl. S využitím statické elektřiny balónku, který jsme třeli o vlasy, se nám podařilo oddělit lehčí pepř od soli.

4. Do balónku jsme napustili trochu vody, dofoukli ho vzduchem, podrželi jsme balónek nad hořící svíčkou... a neprasknul, protože teplo plamene odebírala voda v balónku.

5. Zkusili jsme oblíbené propíchnutí balónku špejlí.

6. Pomocí smršťování ochlazujícího se vzduchu se nám podařilo "nacucnout" obarvenou vodu do obrácené sklenice, pod kterou jsme zapálili svíčku.

Ve zbývajícím čase se kluci rádi sami vrátili k některým pokusům a experimentovali do vyčerpání zásob materiálu.

FOTOgalerie