Klub Nadaných Dětí na Salmovce

Kružnice a elipsa

O kružnici ví každý řadu informací. Každý ví, co je to střed, poloměr a průměr.
My jsme si navíc ujasnili i konstrukci tečny ke kružnici. Pro zajímavost si každý vystřihnul i několik různých pravoúhlých trojúhelníků s přeponou délky průměru. Když se tyto trojúhelníky do kružnice vlepili v souladu s Thaletovou větou, tak bylo krásně vidět, že vrchol u pravého úhlu leží právě na kružnici.

O elipse toho žáci moc nevěděli. Pojmy jako střed, ohniska, hlavní a vedlejší vrcholy, délka hlavní poloosy, průvodiče bodu a další postupně pochopili až při jejich použití při konstrukci. Zvolili jsme demonstrativně tzv. zahradnickou konstrukci elipsy za pomoci provázku upevněného svými konci právě v ohniscích. Byla potřeba jistá dávka šikovnosti a spolupráce s kamarády, ale všichni zvládli ne jen jednu elipsu, ale díky změně polohy ohnisek i druhou a někteří i třetí elipsu. Ti šikovnější zvládli i tečnu k elipse, která půlí vnější úhel průvodičů.

Při debatě o úhlech jsme se dostali i k jejich značení řeckými písmeny a ukázalo se, že řada písmen je pro mnohé neznámá a naopak někteří překvapili znalostí nejen malých řeckých písmen, ale i velkých.

FOTOgalerie