Klub Nadaných Dětí na Salmovce

KND - Špagety jako stavební materiál

Použít špagety ke stavění věže nebo ještě mnohem složitějšího iglú se zdá být jako naprosto divoký nápad. Ale když se k tomu přidá správný spojovací materiál a zvolí se správný tvar dílčích prvků stavby, tak se i tenké a křehké špagety dají skvěle využít.

Cílem schůzky dětí z KND bylo sestavit nejprve malý model iglú z párátek a želatinových dortíků a při tom se naučit s kamarády spolupracovat při navazování stavebních prvků k sobě. Vyzkoušeli jsme si, že když použijeme jako dílčí stavební prvky trojúhelníky, tak je výsledná stavba překvapivě stabilní.

Následoval daleko obtížnější úkol - místo párátek použít špagety, které jsou delší a mnohem snadněji se zlomí. Jako spojovací materiál jsme zvolili pěnové bonbóny marschmallows. Ty bohužel několikanásobné propíchnutí špagetami nesnášely moc dobře a spoje se rozpadaly. I přesto se dětem podařilo díky různým vychytávkám zkonstruovat nečekaně rozsáhlé stavby.

FOTOgalerie