Klub Nadaných Dětí na Salmovce

Elektrické obvody II - Základy pájení

(16. 5. 2014)

Na schůzku klubu jsme pozvali Ing. Zlámala, který dětem pověděl o základních technických a technologických dovednostech potřebných při pájení součástek do desky plošného spoje (DPS). Zaměřil se především na:

• nutnost očištění zoxidovaných míst pro pájení (jak vlastní DPS, tak i součástek) vhodnými prostředky,

• bezpečnostní hlediska při použití elektrické páječky (teplota pájecího hrotu až 300 stupňů C),

• dodržení požadavku na správné umístění součástky na DPS,

• dodržení „ technologického postupu“ při vlastním pájení (použití kalafuny, časy k přípravě páječky a k vlastnímu provedení zapájení součástky do DPS, vlastní pájení),

• kontrolu kvality pájeného místa (vizuálně popř. i s použití lupy, mechanická pevnost pájeného místa)

Žáci prokázali dostatek technické představivosti při přípravě pájených dílů i trpělivosti a manuální zručnosti při vlastním pájení.

FOTOgalerie

Elektrické obvody III - Využití základů pájení k zhotovení DPS

(23. 5. 2014)

Opět jsme se sešli s Ing. Zlámalem a zopakovali jsme si základní poznatky z pájení. Následovalo zapájení vodičů do DPS podle jednoduchého schématu.

Žáci si procvičili:

• „čtení schéma zapojení DPS" a pochopení požadavků schéma,

• přípravu vodičů (odstranění izolace ve vhodné délce na koncích vodičů),

• vlastní pájení (umístění pájeného spoje do správného místa a vizuální kontrola kvality pájeného spoje) na sebe navazujících bodů,

• kontrolu kvality pájených spojů elektrickým měřicím přístrojem,

• využití zapájené DPS zapojením do složitého elektrického obvodu (blikač, regulátor otáček motoru, generátor akustického signálu)

Žáci prokázali osvojení si požadavků na pájení jak z hlediska správnosti zapojení , tak kvality provedení. Všechny zapájené obvody byly schopné použití v rámci složitých obvodů.

FOTOgalerie