školní události - na vojenské základně v Čáslavi

25.6. 2007

Žákům třetích tříd se poštěstilo to, co mnohým ne: dostali možnost vidět život vojenské základny v Čáslavi. Tam sídlí náš špičkový letecký útvar. Bylo co prohlížet a děti zajímalo mnohé. Měli kolem sebe odborné poradce, kteří je během celého dne provázeli a vysvětlovali jak věci kolem nich pracují. Byl to skvělý zážitek.

Postřehy – ukázky písemného zhodnocení výletu do Čáslavi některých žáků 3.ročníku:

- Na výletě se mi líbilo, že jsme se podívali, jak létají gripeny, alca. Taky se mi líbil trenažér. Na zpáteční cestě mě potěšilo, že jsme zpívali různé písničky, které jsme se naučili ve škole.

- Na výletě do Čáslavi se mi líbilo: start gripenů, prohlídka gripenů a jiných letadel, trenažér, ukázky vojenských vozidel a hasičských aut, hangár, ukázky vojenské a hasičské techniky, hasičské oblečení.

- Návštěva letiště Čáslav byla zajímavá. Popsali nám funkci alcy a gripenů. Po návštěvě hangáru jsme absolvovali trenažér, to se mi asi líbilo nejvíc. Viděli jsme také startování stíhaček, byl to velký rámus. Také byla návštěva bufetu. Viděli jsme i hasičské vozy.

- Na výletě se mi nejvíc líbil trenažér. Zaujaly mě alcy, gripeny a letadla, jak startují a přistávají. Ráda jsem si vyzkoušela hasičskou helmu. Mohli jsme se podívat na vnitřek letadla. Líbilo se mi, že jsme si mohli něco koupit v kantýně. Podívali jsme se do hasičského auta. Autobus, ve kterém jsme jeli, byl pěkný a nebylo tam vedro.

- Na výletě se mi líbilo, že tam létaly gripeny a alcy. Nejlepší však bylo to, že jsme se mohli podívat do kokpitu alcy, kde bylo video a kamera. Mohli jsme se podívat i na gripena zblízka. Byli jsme i u hasičů, kde jsme se podívali do hasičského vozu.

- Výlet byl super, moc se mi líbil. Nejlepší byl pohled na let gripenu a alcy, ale bezvadný byl i trenažér. Strašně obdivuji piloty, sám bych tak létat nedokázal. Hodně jsem se toho dozvěděl a naučil. Hasičské vozy se mi také líbily. Prostě ten výlet do Čáslavi byl super!

- Líbili se mi gripeny a alcy, jak se opravují, jak létají a kolik je v nich tlačítek. Zajímalo mě, kolik kilometrů udělá gripen za 1 hodinu, kolik váží tun, jak se řídí, jak se opravuje, na co jezdí. Stojí strašně moc peněz.

- Jeli jsme do Čáslavi. Líbilo se mi to. Když jsme vjížděli dovnitř, museli nás vojáci zkontrolovat. Zaujalo mě startování gripenu, alcy. Ukazovali nám hasičské potřeby a hasičská auta, gripeny. Také jsme se dostali do hangáru a na trenažér. Byla tam vystavená letadla.

- Na školním výletě v Čáslavi se mi líbilo, že tam létala letadla a že nám ukazovali různé motory letadel. Létaly tam také gripeny, byla tam vojenská auta a jeřáby. No, bylo to zkrátka hezké.

- Na letišti v Čáslavi jsme uviděli hasičské vozy vybavené na rychlou pomoc pilotům, co uvázli ve zničených stíhačkách nebo požáru stíhaček. Hasiči jsou vždy v pohotovosti. Jeden kamarád z vedlejší třídy tam měl svého tatínka – je to voják. Zazněla siréna. Mělo to naznačit, že poletí letadla. Vyletěla stíhačka. Byl to veliký rámus. Vylétaly další a další a další. Jednou byl let ve trojici. Jeli jsme dál autobusem a pak jsme prošli přes otevřené obrovské dveře do velikých hangárů. V jednom stála stíhačka alca. Byl tam jeden mechanik, který nám odpovídal na různé otázky. Uvnitř stíhačky to bylo hrozně složité. Všelijaká tlačítka a páčky. Bylo tam i něco jako joystick, správně řečeno knipl. Ptali jsme se pana mechanika na všechno možné. Např.: Která stíhačka léta rychleji? Řekl nám, že rychleji létá gripen. Alca je přece jen pomalejší. Potom jsme čekali na ostatní. Přesunuli jsme se před hangár ke gripenu. Měl několik palivových nádrží. Pořádně jsme si ho prohlédli. Pak jsme si šli nakoupit do bufetu. Nakonec jsme šli do velké budovy, kde byl trenažér. Byl to vlastně kus letadla a v něm pilot. Simulovalo to útok na továrnu v Krkonoších a potom přistání. Bylo to hezké.